O EFD InductionKarieraSitemapPrint page • Choose language:

Współpraca z wiodącymi producentami samochodów

EFD Induction jest od wielu lat zaufanym dostawcą rozwiązań z zakresu nagrzewania indukcyjnego elementów dla producentów samochodów w Ameryce Północnej i Europie. Współpracujemy także z wieloma dostawcami bezpośrednimi i podwykonawcami w tej branży.

  

Indukcja wykorzystywana jest w szerokim zakresie zastosowań w przemyśle samochodowym między innymi do:

Spajanie indukcyjne

Spajanie w przemyśle motoryzacyjnym

W przemyśle motoryzacyjnym nagrzewanie indukcyjne to podstawowa metoda utwardzania lub utwardzania wstępnego środków klejących i uszczalniających stosowanych w elementach zamkniętych, m.in. drzwiach, maskach silników i bagażnikach. Nagrzewanie indukcyjne stosuje się także do spajania innych części samochodowych, m.in. zderzaków i lusterek wstecznych.  

 

Każdy nowy model samochodu ma coraz większą ilość połączeń spajanych, co powoduje że nagrzewanie indukcyjne stało się ważnym czynnikiem w utrzymaniu wysokiej jakości i wydajności produkcji. Ponadto wprowadza się coraz więcej nowoczesnych materiałów, które wymagają spajania. Dobrze jest zatem wiedzieć, że nagrzewanie indukcyjne może być wykorzystywane do utwardzania środków klejących w połączeniach kompozyt/metal oraz włókno węglowe / włókno węglowe.  

 

EFD Induction współpracuje stale z producentami samochodów oraz dostawcami środków klejących i uszczelniających w celu znalezienia nowych dróg rozwoju procesu spajania indukcyjnego. Laboratorium Spajania EFD Induction w Detroit jest siłą napędową tej współpracy. Jest to jedyne laboratorium spajania w przemyśle indukcyjnym pozwalające na symulację procesów spajania.

Auminum brazing

Lutowanie w przemyśle motoryzacyjnym

EFD Induction posiada bogaty dorobek w dostarczaniu rozwiązań z zakresu lutowania dla przemysłu motoryzacyjnego. Oto kilka z obszarów, w których działamy:

 

 • Lutowanie części aluminiowych do układów wentylacyjnych, na przykład połączeń parowników i skraplaczy (rura do rury, rura do bloku, rura do zbiornika)
 • Lutowanie elementów stalowych i miedzianych, m.in. okładzin hamulcowych, rur wtrysku paliwa 
 • Lutowanie pierścieni zwarciowych do silników elektrycznych  

 

Nagrzewanie indukcyjne pozwala zachować szybką i dokładną powtarzalność cyklu nagrzewania. Proces nagrzewania jest łatwy w obsłudze - nie ma tu otwartych płomieni wymagających regulacji, brak konieczności stosowania materiału izolacyjnego do zabezpieczenia sąsiednich elementów, a to oczywiście podnosi jakość i sprawność. Poza tym w przemyśle motoryzacyjnym istnieją przypadki, w których nagrzewanie indukcyjne zmniejsza znacznie ilość odpadów powstających podczas nagrzewania.

Induction hardening - crankshaft

Hartowanie w przemyśle motoryzacyjnym

Niewiele branż przemysłu odniosło tyle korzyści z zastosowania technologii hartowania indukcyjnego co przemysł motoryzacyjny. I mało która  z firm zajmujących się indukcją ma takie doświadczenie w tej kluczowej dziedzinie jak my.  

 

Dzięki ścisłej współpracy z wieloma największymi na świecie producentami i dostawcami samochodów zainstalowaliśmy do dnia dzisiejszego ponad 2000 urządzeń hartowniczych w następujących dziedzinach:  

 • Hartowanie części silników. m.i. zaworów, wałów korbowych, wałów krzywkowych, prętów połączeniowych i pierścieni rozruszników
 • Hartowanie części przeniesienia napędu, na przykład złączy CV, zaworów tulipanowych i wałów osiowych
 • Hartowanie części zawieszenia, m.in. prętów amortyzatorów, sprężyn i wahaczy
 • Hartowanie części do automatycznych i manualnych skrzyń biegów, na przykład pierścieni, wałków przesuwnych zmiany biegów i kół słonecznych
 • Hartowanie sprężyn sprzęgieł oraz płytek ciernych hamulców  

 

EFD Induction dysponuje ogromną wiedzą o zaawansowanych technologicznie przetwornicach częstotliwości oraz najszerszy na rynku program w tej dziedzinie. Oferujemy także przetwornice częstotliwości pracujące jednocześnie przy wysokiej i niskiej częstotliwości, znane pod hasłem Multi Frequency Concept (MFC)—doskonałe do hartowania obwiedniowego kół zębatych.

Nagrzewanie przedoperacyjne w przemyśle samochodowym

Indukcyjne nagrzewanie przedoperacyjne to doskonały sposób zmniejszenia ryzyka pękania i utwardzania struktur. Powodem tego jest to, że indukcja generuje ciepło w samym materiale, co oznacza, że temperatura otoczenia jest mniejsza od temperatury generowanej w materiale. Ciepło to także daje się dokładniej kontrolować niż na przykład płomień gazowy. Umożliwia to zmniejszenie różnicy temperatur w strefie spawania i pozwala uzyskać mniejszą szybkość chłodzenia, co jest szczególnie ważne przy spawania wiązką laserową, gdzie ciepło skupione jest w pojedynczym punkcie spawania.  

 

Co więcej, nagrzewanie przedoperacyjne i spawanie może być wykonywane jednocześnie za pomocą towarzyszącego indukcji procesu spawania wiązką laserową. Oznacza to, że można przyspieszyć proces produkcji bez narażania jakości.  

 

Innym obszarem nagrzewania przedoperacyjnego, w którym działa EFD Induction są złączki termokurczliwe stosowane w kołach zębatych. Tu znowu zalety indukcji są niezastąpione—szybkie, dokładne i dające się kontrolować ciepło. Urządzenia indukcyjne są także łatwe w montażu do istniejącej linii produkcyjnej.  

Nagrzewanie pooperacyjne w przemyśle motoryzacyjnym

 Przemysł motoryzacyjny tradycyjnie dąży do obniżenia kosztów przy jednoczesnym wzroście poziomów jakości. Nie dziwi więc fakt, że producenci samochodów i ich dostawcy z dużą chęcią wykorzystują technologię nagrzewania indukcyjnego.  

 

W EFD Induction przez lata zaprojektowaliśmy i zainstalowaliśmy wiele rozwiązań z zakresu nagrzewania pooperacyjnego dla przemysłu samochodowego. Niektóre przykłady to nagrzewanie pooperacyjne wałów korbowych, wałów krzywkowych, złączy CV, pierścieni rozruszników i przekładni krzywkowych. Pracujemy także nad zastosowanie indukcyjnego nagrzewania pooperacyjnego do polimeryzacji tarcz hamulcowych (procesy GEOMET® i DACROMET®).

Induction straightening

Prostowanie w przemyśle motoryzacyjnym

Nasze rozwiązania z zakresu prostowania części dla przemysłu motoryzacyjnego skupiają się na produkcji i naprawie samochodów ciężarowych. Nasz przenośny system Minac szczególnie nadaje się do tego drugiego, ponieważ umożliwia łatwy dostęp do trudno dostępnych części pozwalając szybko i lokalnie nagrzewać uszkodzone profile i szyny podwozi.  

 

Prostowanie indukcyjne za pomocą urządzeń EFD Induction przewyższa w kilku kluczowych metodach tradycyjne metody z użyciem płomienia gazowego:  

 • Dozowanie ciepła indukcyjnego jest dokładne; nagrzewany jest tylko sam obrabiany przedmiot.
 • Szybko i dokładnie  lokowane ciepło zwiększa znacząco stopień skurczu
 • Indukcja minimalizuje ryzyko uszkodzenia cieplnego sąsiednich kabli, przewodów, metali, itp.
 • Indukcja jest bezpieczna, daje się kontrolować, łatwa w użyciu i przyjazna dla środowiska
Induction tempering

Odpuszczanie w przemyśle motoryzacyjnym

 Odpuszczanie indukcyjne przez lata było tematem tabu wśród potencjalnych użytkowników. Jednak postęp techniczny, w którym przoduje EFD Induction, oraz weryfikaja w praktyce w przemyśle samochodowym wypromowały odpuszczanie metodą indukcyjną tak,że stało się ono  koniecznością dla szerokiej gamy komponentów.  

 

Ogromna ilość części może być obrabiana przy użyciu metody odpuszczania indukcyjnego, m.in. wały krzywkowe, wały korbowe, wały napędowe, drążki skrętne, sprzęgła, wahacze, wiertnice, łańcuchy, ramiona zawieszenia, sprzęgła, tarcze hamulcowe, kierownice, złącza CV,połączenia tulipanowe, amortyzatory, pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne, drążki reakcyjne, zawory, wały zdawcze, itp.  

 

Szybkie, dokładne i elastyczne odpuszczanie indukcyjne zastępuje olbrzymie nieekonomiczne piece stosowane przez dziesięciolecia w zakładach obróbki cieplnej. Próby zmęczeniowe potwierdziły wysoką jakość dostarczanych przez nas rozwiązań indukcyjnych.

HardLine - Anlagen zur induktiven Wärmebehandlung

Linia HardLine

Narzędzie hartujące do wszystkich zadań hartowania.  

 

Linia HardLine to nasza gama stacjonarnych systemów do obróbki cieplnej przeznaczonych do hartowania powierzchniowego i wskrośnego. W każdej maszynie HardLine zamontowany jest generator Sinac firmy EFD Induction, najbardziej zaawansowany w przemyśle indukcyjnym przemiennik częstotliwości. Przemienniki te pozwalają zapewnić optymalne wyniki hartowania - dzień po dniu, rok po roku.  

 

Rodzina HardLine obejmuje pionowe, poziome, bezkłowe i wykonywane na życzenie klienta maszyny oraz szeregowo i/lub równolegle skompensowane źródła zasilania indukcyjnego z szeroką gamą mocy wyjściowych i częstotliwości.

 

 

  Linia HardLine

Sinac

Uniwersalne generatory ciepła  

 

Wybór urządzeń Sinac daje Ci więcej niż najbardziej zaawansowane i najbardziej niezawodne na rynku systemy nagrzewania indukcyjnego. Otrzymujesz także swobodny dostęp do globalnego serwisu EFD Induction, szkoleń i sieci części zamiennych. Sieć ta, złożona z zakładów produkcyjnych, centrów obsługi i lokalnych przedstawicieli, sprawia, że nigdy nie jesteś daleko od fachowej pomocy i wsparcia.  

 

Wybór nagrzewnicy Sinac zapewni Ci otrzymanie rozwiązania najlepszego z możliwych, dopasowanego do konkretnych potrzeb i warunków. Przed zaprojektowaniem Twojego systemu nasi inżynierowie, metalurdzy i eksperci od materiałów oceniają Twoje wymagania. Próby i symulacje komputerowe wykonywane w naszym laboratorium gwarantują Ci, że otrzymasz sprzęt, który jest zoptymalizowany do Twoich zastosowań i który z łatwością może być zainstalowany w istniejących liniach i procesach produkcyjnych.

 

 

  Sinac

Minac

Mobilne generatory ciepła

 

Minac - Mobilne generatory ciepła  

Rodzina Minac jest przenośnym systemem generatorów indukcyjnych łatwiejszym w użytkowaniu niż jego wcześniejsze wersje. Jest to system do natychmiastowego użytku, wszystko co trzeba zrobić po dostawie, to: założyć wzbudnik, podłączyć napięcie zasilania, oraz wodę chłodzącą. W modelach z zamkniętymi układami chłodzenia trzeba podłączyć tylko napięcie zasilania.  

 

Dzięki przejrzystemu systemowi sterowania opartemu na wielojęzycznym menu, użytkownik z łatwością  nastawia parametry użytkowe urządzenia. Ten system sterowania i interfejs użytkownika jest wspólny dla wszystkich urządzeń typu Minac.   Wiele modeli Minac oferowanych jest w wersji podwójnej z dwoma niezależnymi wyjściami mocy. Wersje podwójne posiadają rozdzielony wyświetlacz na pulpicie sterującym – oddzielny dla każdego wyjścia mocy.  

 

Minac jest prosty w obsłudze. Ręczne transformatory dopasowujące (HHT) posiadają wyłącznik (on/off)  i precyzyjne nastawniki mocy. Obsługa urządzenia Minac z transformatorem HHT jest podobna do obsługi zwykłej wiertarki elektrycznej. Elastyczne, chłodzone wodą kable łączące HHT z generatorem umożliwiają łatwy dostęp do nagrzewanych części.

 

 

  Minac

What makes it so effective? More and more companies are opting for induction-based hardening solutions.
How to reduce distortion and costs when hardening small gears
EFD Induction crankshaft hardening systems are a proven way to meet stringent specifications, while at the same time minimizing costs.
There are many reasons why induction heating is the preferred method for hardening camshafts.
HardLine jest rodziną systemów obróbki cieplnej EFD Induction dla hartowania powierzchniowego i skrośnego.
HardLine vertical hardening systems are available in four machine types, each one designed for a range of workpiece sizes: VS, VM, VL, VXL.
An introduction to the Centerless Pusher (CP) and Centerless Continuous (CC) systems.